Öğretmenler İçin Sıkça Sorulan Sorular

Öğretmenler İçin Sıkça Sorulan Sorular

Bir öğretmen için onlineders.com platformu ne tür avantajlar sunar?

    Değişen dünyaya ayak uydurmanın vakti geldi! onlineders.com sizlere birçok öğrenciye istediğiniz gün ve saatte ulaşma fırsatı tanır. Yalnızca birkaç gün ya da birkaç saatinizi ayırdığınızda evde kalarak ek gelir elde edebilir, Türkiye’nin her köşesinden öğrencilere ulaşabilirsiniz.  onlineders.com sizlere uygun öğrenci profili bulmanız için gerekli desteği sağlayarak, öğrencileriniz ile yapacağınız derslerde akıllı tahta, doküman gönderme, dosya paylaşımı, ekran paylaşımı vb. teknik imkânlar sunarak etkili ve verimli bir ders yürütmenize olanak tanır.

Öğrencim 'hemen ara' seçeneğiyle beni aradığında kameram çalışmıyor?

    Kullandığımız internet sağlayıcıları bazen kamera ve mikrofon kullanımına izin vermiyor. Böyle durumlarda tarayıcınızın sol üst köşesinde bulunan http:// kısmının https:// olarak değiştirdiğinize emin olun ve hemen yanında beliren kilit ibaresini seçerek kamera ve mikrofona izin veriniz.

Akıllı tahta nasıl kullanılır?

    Canlı dersiniz devam ediyorken; soru çözmek, slayt üzerinde çalışmak vb. tüm eylemleri akıllı tahtayı kullanarak daha verimli hale getirebilirsiniz. Akıllı tahta üzerine yazabilir, şekil çizebilir, slayt ekleyebilir ya da bir sorunuzun fotoğrafını çekip atabilirsiniz, tüm bunlar öğrencinizin de ekranına yansıyacaktır.
    Dilerseniz öğrencinize sistem üzerinden izin verip onun da akıllı tahta kullanımına izin verebilirsiniz.
    Sistemde 10 sayfa akıllı tahta bulunmaktadır, dilerseniz yazdıklarınızı silmek yerine vakit kaybetmeden diğer sayfadan devam edebilir, ya da geçmiş sayfalara dönüp neler yaptığınızı kontrol edebilirsiniz.

Ekran paylaşımı nasıl kullanılır?

    Canlı görüşmeniz devam ediyorken dilerseniz ekran paylaşımı ikonunu seçerek dilediğiniz herhangi bir pencereyi veya dosyayı öğrencinize yansıtabilirsiniz.

onlineders.com ücretli mi?

onlineders.com’a ücretsiz kayıt yaptırabilir ve herhangi bir ücret ödemeden derslerinizi verebilirsiniz.

Kimler onlineders.com’ da öğretmen olabilir?

Tüm öğretmen ve öğretmen adaylarımız öğretmen kayıtlanması yapabilir. Aynı zamanda üniversite 3-4. sınıf öğrencilerimiz de kendi alanlarında ders vermek üzere öğretmen olarak kayıtlanabilir.

onlineders.com Mobil uygulaması var mı?

onlineders.com'un mobil uygulaması şuanda yayına hazırlanmaktadır. Yakın zamanda öğretmen ve öğrencilerimiz için hazır olacaktır. 

Öğretmenlik başvurum neden onaylanmadı?

    Öğretmenlik başvuruları uzman ekibimiz tarafından değerlendirilir ve uygun bulunan adaylar onlineders.com’ da öğretmen olarak yer alabilirler. Uygun bulunmayan adaylar neden uygun bulunmadığıyla ilgili mail ve SMS aracılığıyla bilgilendirilir. Profilinde eksik veya anlaşılmayan bilgiler bulunduğu takdirde onlineders.com öğretmene bilgi verip, öğretmen profilinde düzeltme talep edebilir. 

Tek bir profil kullanarak en fazla kaç branşta ders verebilirim?

    Her öğretmen onlineders.com üzerinde ders vermek üzere en fazla iki farklı branş seçebilir. 

Verdiğim dersleri değiştirebilir miyim?

    Öğretmen kayıtlanması sırasında belirttiğiniz dersleri, kayıtlanma sonrasında değiştirmek isterseniz, onlineders ekibi ile canlı destek, telefon veya e-posta adresi üzerinden iletişime geçmeniz gerekmektedir. 

Ders ücretleri nasıl belirlenir?

    Ders ücretlerinizi kendi isteğinize göre 45 dakikalık bir süre için  36 TL ile 198 TL arasında belirleyebilirsiniz

Kişisel verilerimi kimler görebilir?

    Kişisel verilerinizi; değerlendirmek ve rutin kontrolleri yapmak üzere yalnızca onlineders.com’un uzman ekibi görebilir. Kişisel verileriniz herhangi bir üçüncü kişilerle paylaşılmaz.
Profil bilgilerinizde öğrencilerin sizi tanımasına yönelik vermiş olduğunuz tanıtım videosu, deneyim vb. bilgiler öğrenciler tarafından görüntülenebilecektir. Ayrıca onlineders.com KVKK tarafından belirlenen yasal düzenlemeleri eksiksiz uygulamaktadır.

onlineders.com platformuna öğretmen olarak nasıl kayıt olunur?

    Ana sayfada bulunan ‘öğretmenlik başvurusu’ nu seçerek başvuru yapabilirsiniz. Karşınıza çıkan menüden sağ üst köşedeki ‘Öğretmen Başvurusu’ nu seçerek gerekli tüm bilgileri doldurmalısınız.
Karşınıza çıkan menüde ‘Teste Başla’ yı seçiniz. Kayıtlanma sırasında sistem bilgisayarınızın internet hızı, ses, web kamerası, ışık ve mikrofon gibi teknik yeterliliklerin kontrolünü sağlamaktadır. Tüm testlerin tamamlanmasının ardından doğru çalışan ikonların yeşil renge dönüştüğünü göreceksiniz. Tüm ikonların yeşile dönmesinin ardından ‘Devam Et’i tıklayarak devam edebilirsiniz.
 
    'Devam Et’i seçtiğinizde karşınıza çıkan menüden profil fotoğrafınız ekleyebilir, kullanıcı adınızı belirleyebilir ve yaşadığınız şehri seçebilirsiniz. Online platformlarda öğrenciler tercihlerini daha çok profilinizde yer alan fotoğraf ve kendinizi tanıtmak için kullandığınız bilgilerden yola çıkarak yaparlar. Bu nedenle fotoğraflarınızın net olmasına ve kendinizi tanıtmak için kullandığınız bilgilerin açıklayıcı ve cesaretlendirici olmasına dikkat ediniz.
 
    ‘Devam Et’i seçtiğinizde karşınıza çıkan menüden deneyimlerinizden ve eğitim bilgilerinizden bahsedebilir, vermek istediğiniz dersi seçebilirsiniz. Bir öğretmen yetkinliği çerçevesinde en fazla iki alanda ders verebilir. Örneğin bir öğretmen hem İngilizce hem Matematik dersi verebilir. İki ders vermek istediğinizde, sistem sizin için iki adet “öğretmen kartı” oluşturacaktır. Öğrenciler sistem üzerinden sizi aynı kullanıcı ismi olan iki öğretmen kartı şeklinde takip edecektir.
    
    Ücret çubuğu ile ders ücretinizi belirlersiniz. Ders ücretleri kredi cinsinden belirlenmektedir. 1 kredi hesabınıza kesintisiz 9 TL olarak yansıyacaktır.  Ders ücretlerini belirlerken diğer öğretmenlerin genel olarak ne kadar ücret belirlendiklerini, belirlediğiniz ücretlerin öğrenciler tarafından kabul görüp göremeyeceğini düşünerek belirleyiniz. Dilerseniz belirlediğiniz ders ücretlerini sayfanızın sağ üst köşesinde profil fotoğrafınızın altında yer alan “hesap ayarları” menüsünden değiştirebilirsiniz.  
Kayıtlanma sırasında sistem sizden vereceğiniz derse dair diploma, kurs belgesi ve benzeri dokümanları yüklemenizi isteyecektir. ‘Dosya Yükle’yi seçip söz konusu belgeleri yükleyebilirsiniz. Bu belgeler sadece onlineders.com platformu yetkilileri tarafından görülecek ve hiçbir şekilde profilinizde ya da herhangi bir yerde gösterilmeyecektir. Buradaki temel amacımız öğrencilerin kendi alanlarında lisans eğitimlerine devam eden ya da profesyonel olarak öğretmenlik yapan kişilerden ders almalarını sağlamak ve bunu kontrol etmektir. Aksi bir durumda öğrencilerimiz ne yazık ki yetkin olmayan kişiler tarafından hem maddi hem de manevi zarara uğrayabileceklerdir.
Hangi gruplara ders vermek istediğinizi seçebilirsiniz.  Bu gruplar “ilkokul”, “lise” vb alanlardan oluşmaktadır. Bir öğretmen yetkinlik ve deneyimleri çerçevesinde istediği kadar alanı işaretleyebilir.
    
    Son olarak öğrencilerin sizi daha iyi tanıyabilmesi ve doğru seçim yapabilmesi için kendinizi tanıtan en fazla bir dakikalık videonuzu eklemeniz gerekmektedir. Videonuzu ister kayıtlanma sırasında ‘video çek’ i seçerek, ister daha önce hazırlamış olduğunuz tanıtım videosunu ‘video yükle’yi seçerek yükleyebilirsiniz. Video çekiminde hangi ölçütlere dikkat etmeniz gerektiği ilgili bölümde maddeler halinde sunulmuştur. Bu yönergeleri takip etmeniz etkili bir tanıtım videosu çekmenizi kolaylaştıracaktır.

onlineders.com hesabımı silebilir miyim?

    Ana sayfada sağ üst köşede bulunan profilinize tıkladığınızda ‘Hesap Ayarları’nı seçiniz, ardından çıkan menüde en altta bulunan ‘hesabımı sil’ seçeneğini tıklayarak işleminizi anında gerçekleştirebilirsiniz.

Öğrenci rezervasyonlarımı nasıl görebilirim?

    Ana sayfada sağ üst köşede bulunan ‘Rezarvasyonlar’ menüsünü seçtikten sonra karşınıza çıkan takvimden yaklaşan rezervasyonlarınızı görüntüleyebilirsiniz. Bu takvim üzerinden rezervasyonlarınızı iptal edebilirsiniz.

Öğretmenlere ödemeler nasıl yapılır?

    Öğretmenlerimiz öğrencileri ile online yapacakları 45 dakikalık ders saat ücretlerini kendileri belirler.  Gerçekleştirilen her dersin sonunda öğretmenin belirlediği ders saati ücreti öğretmen profilinde yer alan “Geçmiş” menüsünde gösterilir.  
Ödemelerinizin yapılmasını istediğiniz banka hesap bilgilerini profilinizdeki ‘ödemelerim’ menüsünü seçerek bizlere ulaştırabilirsiniz.  Ödemeler her ayın ilk 10 günü içerisinde aylık periyodlarla ödenir.

Rezervasyonuma katılamazsam ne olur?

    Acil durumlar oluşabileceğini ve rezervasyonunuza katılamayacağınız durumlar olabileceğini anlıyoruz. Fakat öğrencilerimizin belirli bir sistem içerisinde ilerlemeleri ve öğretmen-öğrenci etkileşiminin temeli olan güvenin oluşturtulabilmesi için rezervasyonlarınıza uymanız son derece önemlidir.  Bu nedenle rezervasyonlarınıza katılamayacağınızı (iptal ettiğinizi) en az 6 saat öncesinden bildirmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde 6 saatten az kalan randevuların iptali durumunda sistem sizi 45 dakikalık ders saat ücreti + ders ücretinin %50'si  kadar borçlandıracaktır. Bu borç var olan bakiyenizden ya da bir sonraki ilk dersin ücretinden tahsil edilecektir.  Eğer rezervasyon vakti geçtiyse, öğrencinize mesaj atarak durumu açıklamanız iyi bir öğretmen-öğrenci ilişkisi için yararlı olacaktır.

Derslerin video kaydı neden alınıyor?

    onlineders.com platformundaki her ders hem kalite kontrol amaçlı hem de öğrencilerin gelişiminin takip edilmesi için kaydedilmektedir. Öğrencilerimizin gizliliğini önemsiyoruz. Hem öğretmen hem de öğrenci videolarını açık bir şekilde ve izin olmaksızın ne reklamlarda ne de kamuya açık kayıtlarda asla kullanmıyoruz. Video kayıtlarınızın sistemimizde güvende olduğuna emin oluyoruz.

Onlineders.com Davranış Kuralları

    onlineders.com ile sizlere rahat, güvenli bir özel ders platformu sunmak istiyoruz. En iyi öğrenme ortamını sağlamak için sizin de yardımınıza ihtiyacımız var. Bu nedenle sizinle platformumuzun davranış kurallarını paylaşmak isteriz.
Herkese Saygı Gösterin: onlineders.com platformunda Türkiye’nin dört bir yanından, farklı inançlara, kültürlere ve fikirlere sahip öğretmen ve öğrenciler yer alabilir. Lütfen tanıştığınız tüm öğretmenlere ve öğrencilere saygıyla ve nezaketle yaklaşın. Öğretmen ya da öğrenci fark etmeksizin, birbirine kötü davranan herkes için geçerli sıfır tolerans politikamız bulunmaktadır. Hiçbir öğrenci ya da öğretmen ırk, kültür, din, fiziksel görünüş ya da cinsel eğilim yönünden ayrımcılığa maruz kalamaz. onlineders.com platformunda herhangi bir hoşgörüsüz, ayrımcı ya da rahatsız edici bir davranış ile karşılaşırsanız 24 saat canlı destek sistemiz üzerinden bize ulaşabilirsiniz. İsminiz ve kişisel bilgilerinizi koruyarak hızlı bir şekilde sizinle iletişime geçerek durumu araştıracağız ve çözüm üreteceğiz.
Derse Gider Gibi Giyinin: Kıyafet kurallarını üniversitelerdeki gibi düşünebilirsiniz. Lütfen bir ders ortamına uygun olacak şekilde giyindiğinizden emin olun.
Sessiz Bir Ortamda ders yapmaya çalışın: onlineders.com platformunu sessiz, arka planda gürültü olmayan bir yerde kullanın. Ayrıca başka kişilerin dersinizi bölemeyeceği bir yer seçtiğinizden emin olun.
Ders Sırasında Bunları Tüketmeyin: Ders sırasında alkol, sigara tüketmek yasaktır. Bunun dışında ders kalitesini düşürecek davranışlardan (yemek, sakız çiğnemek) kaçının.
İletişim Bilgisi Paylaşmayın: Hem sizin hem de eğitmenlerin gizliliği ve güvenliği için Facebook, Skype, E-posta, Whatsapp, Instagram, WeChat ve benzeri iletişim bilgilerinin paylaşılması yasaktır. onlineders.com’ un mesaj sistemi, eğitmeninizle güvenle ve rahatça iletişim kurabilmeniz için tasarlanmıştır. 
Onlineders.com platformu dışında iletişim kurmayın: onlineders.com platformu öğretmen ve öğrencilerin güvenli bir şekilde buluşturan bir platformdur.   Bu platformda öğretmenlerin ve öğrencilerin birbirilerinin kişisel bilgilerini bilmesi ve bu bilgilere ulaşması zorunluluğu yoktur. Söz konusu bilgilerin kullanılması hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin kişisel bilgilerinin gizliliğini ihlal etme olasılığını doğurabilir. Bu nedenle lütfen sizin için oluşturduğumuz ve güvenli olan onlineders.com dışı herhangi bir teklifi kabul etmeyin. Öğretmen ve öğrenci arasında herhangi farklı bir ödeme, hediye ya da bahşiş gibi sistem dışında yer alan ödeme biçimlerini kendi güvenliğiniz için kabul etmeyin.