Üniversitede Zamanınızı Nasıl Yöneteceğinize Dair 7 İpucu

Üniversitede Zamanınızı Nasıl Yöneteceğinize Dair 7 İpucu

    Herhangi bir öğrenci, parlak bir kariyer beklentisiyle bir üniversiteye girer ve sonra çoğu öğrenci, zaman yetersizliği nedeniyle çabalarının baltalandığını hisseder. Bir öğrencinin başarıları ya da başarısızlıkları zamanı nasıl yönettiğine bağlıdır. Aşağıdaki ipuçları üniversitede zaman yönetimi becerilerini geliştirmenize yardımcı olacak.

1. Sosyal medyadan kaçının

    Öğrenciler, eğitim müfredatından daha çok Twitter ve Facebook gibi sosyal platformları kullanmaya eğilimlidir. Bu tür sosyal medya uygulamalarını kullanmak yanlış değildir, ancak bağımlılık yaratan kullanımdan kaçınılmalıdır. Bu da her zaman dikkati dağıtan ve öğrencilerin çalışmalara konsantre olmalarını engelleyen her şeyi ortadan kaldırır.

2. Akademik zamanın yönetimi

    Bir üniversiteye girmenin temel amacı mezun olmaktır; bu nedenle öğrencilerin eğitimin önemini anlamaları gerekir. Akademik çalışmaya öncelik verilmelidir sonrasında sosyal hayatınız ile rahat bir şekilde planlanabilir.

3. Haftalık önceliklerin listesi 

 Bir öğrencinin ilk sorumluluğu, bir hafta içinde tamamlanması gereken acil işlerini halletmektir. Bunları hatırlamak için öğrenciler bunları yapılacaklar listelerine yazabilir, takvimde işaretleyebilir veya zamana göre her konuyu hatırlatan uygulamalara bilgi verebilirler.

4. Aylık takvimler 

Bir ay içinde tüm önemli tarihleri not etmek ve birincil hedefler üzerinde çalışmak aylık bir takvimi sürdürmekle mümkündür.

5. Dönem için planlama 

 Haftalık ve aylık tahminler bir sonraki dönem dikkate alınarak yapılmalıdır. Kısa vadeli hedeflerin başarılması, her zaman dönem için yararlı olacak büyük miktarda edinilmiş bilgi oluşturmak için derlenir. Yemek yemek, uyku, kişisel faaliyetler için zaman ayırmak çok önemlidir.

6. Bir çalışma planı yapın

Her insan, titiz bir konsantrasyonla maksimum bilgiyi kazandığı belirli bir zamana sahiptir. En yoğun döneminizi belirleyin ve onu çevreleyen programı planlayın. Zaman blokları üzerinde çalışılarak optimum sonuçlar elde edilir. Örneğin, 60 dakikalık çalışma süresi ve ardından 15 dakikalık dinlenme, bilginin uzun süre akılda kalmasını sağlayacaktır. Sömestr veya diğer sınavların yaklaşımı sırasında, kolay konulara geçmeden önce zor konuları çalışın. Zihin nispeten taze olduğu ve daha fazla konsantre olabildiği için, daha zor konular bile kolayca kavranabilir. 

7. Bir Hobi Edinin 

Bu uygunsuz ve zaman alıcı görünebilir, ancak bir hobi ile ilgilenmek zihni her zaman aktif ve meraklı tutacaktır. Ayrıca bir hobi, öğrencilerin rahatlamasını sağlarken konsantrasyon seviyelerini de artırabilir.