Online Olarak Etkili Bir Şekilde Nasıl Çalışılır?

Online Olarak Etkili Bir Şekilde Nasıl Çalışılır?

    Çevrimiçi öğrenme, kişinin benimsemesi gereken bir beceridir. Araştırmaya göre, çevrimiçi bir kursa kaydolan kişilerin % 5'inden fazlası aslında kursu bitirmiyor. Bu çoğunlukla kursu tamamlamak için motivasyon eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Dolayısıyla, bunun üstesinden gelmek için bazı ipuçlarını sizlerle paylaştık. 

1. Birlikte Çalışmak İçin Bir Arkadaş Bulun

    Çevrimiçi öğrenme sıkıcı olabilir. 3-4 arkadaş toplayıp bir çalışma grubu oluşturmak daha iyi bir çözüm olacaktır. Online eğitimde bazen yalnız hissedebilirsiniz ve takılıp kaldığınızda gerçekten sıkışırsınız, sorunların üstesinden gelmek için arkadaşlarınızın olması önemlidir. Ayrıca yüz yüze görüşmek yerine arkadaşlarınızla görüntülü sohbet edebilirsiniz. 

2. Kendinize Zaman Verin

    Online eğitimde bir şeyler öğrenirken daha disiplinli olmanız gerekir, ancak kendi hızınızda gidebilirsiniz. Tek yapmanız gereken kendinizi derslere vermek ve düzenli bir şekilde takip etmek. Her şeyi zamanla yapabileceğinizi göreceksiniz.


3. Bir Program ile İlerleyin

    Günün en verimli zamanında en az 2-3 saat çalışın. Bir zaman çizelgesi yapın ve ona bağlı kalmaya çalışın. Bu sürede dersleri izlemeniz, materyallerinizi takip etmeniz ve ödevlerinizi de yapmanız gerekecek. Bu nedenle daha üretken olmak için bir programa bağlı kalın. Gününüzün geri kalanı film, eğlence ve oyun izlemeye adayabilirsiniz. 


4. Dikkatinizi Dağıtacak Şeylerinizi Kapatın

    Bir saatinizi mesajlaşmak veya instagram'ı kontrol etmek için harcamamak zor değil, bu yüzden kendinize dikkatinizin dağılması için fırsat bile vermeyin. Telefonunuzu başka bir odaya veya sırt çantanıza koyduğunuzdan emin olun. 

5. Pomodoro Tekniğini Kullanın

    Pomodoro Tekniği amaçları dolayısıyla daha hızlı daha az zihinsel yorgunluk ile tam şeylere bunları sağlayan maksimum odak ve yaratıcı tazelik ile kullanım sağlamak olduğu bir zaman yönetimi uygulamasıdır. İşlem oldukça basit, dört tane 25 dakikalık çalışma periyodu ve bu periyotların arasında 5 dakika mola bulunur. Bu teknik adını İtalyanca domates kelimesinden alır. Dört “pomodoro” geçtikten sonra, sadece 15 dakikalık bir ara ile 100 dakika çalışmış olacaksınız.

6. Anlamadığınız Dersleri Geri Sarın

    Bu, çevrimiçi öğrenmenin en büyük avantajıdır. Bir noktayı anlamadıysanız, gözden geçirmek için gerçekten yerinde durabilir ve geri sarılabilir. Okullarda bu mümkün değildir. 

7. Sınavlarınıza Odaklanın

    Testlerinizi ve sınavlarınızı ciddiye alın. Sınavlar, öğrendiklerinizi sergileyebildiğiniz bir yerdir. Diğer kaynaklarda bulduğunuz kısa sınavlar ile kendinizi deneyin. Bir sınavdan iyi bir puan almak kesinlikle özgüveninizi artıracaktır.