Koronavirüs Online Eğitimi Nasıl Etkiledi?

Koronavirüs Online Eğitimi Nasıl Etkiledi?

Koronavirüsün ortaya çıkışı, dünya çapında online eğitim konusunda ani bir değişim başlattı. Birçok büyük kuruluş eğitim altyapılarını olabildiğince hızlı bir şekilde yapılandırdı. Covid-19 öncesi de uzun zamandır kullanılan online eğitim, Covid-19 sonrası kaçınılmaz olanı hızlandırdı. Online eğitimin hem olumlu hem olumsuz yönleri var. Fakat Covid-19 sırasında gözlemlerimize göre online eğitim geleceğin eğitiminde merkezde bulunacak.  


Tüm yüz yüze kurslar yeniden online eğitim için hazır olacak.

Tüm eğitim kurumları 2020 sonbaharında yüz yüze eğitim olacak mı olmayacak mı sorusuna cevap aramaktadır. Covid 19 pozitif olan bir öğrencinin, okuldaki diğer öğrencileri nasıl etkileyeceği öğrencilerin doğal etkileşimlerini kurallar ile ne kadar sınırlayabileceğimiz eğitimciler tarafından hala tartışılmaktadır. Bu yüzden tüm eğitim kurumları olası bir pandemi süreci için online eğitim kaynaklarını şimdiden hazırlamaya çalışmaktadır.

Online eğitim neredeyse her öğrencinin deneyiminin bir parçası olacak, ancak yüz yüze öğrenme esas olmaya devam edecek.

Online eğitim ilk kez ortaya çıktığında, birçok kişi bu durumun geleneksel öğretimin sonu olacağını öngördü. Artık dünyanın birçok yerinde geleneksel öğretimin yerini geçici de online eğitim aldı. Online eğitim erişilebilirlik, esneklik açısından eğitim kurumları için vazgeçilmez bir araç haline geldiği ve birçok avantajının olduğu inkar edilemez. Ancak yine de insanoğlunun en temel gereksinimi gerçek dünyada yüz yüze etkileşimde bulunmaktır. Online eğitim gelecekte daha da popüler olsa da insanoğlunun temel iletişim kurma ihtiyacı her zaman daha merkezi bir konumda yer alacak.