Her Üniversite Öğrencisinin Bilmesi Gereken 8 İpucu

Her Üniversite Öğrencisinin Bilmesi Gereken 8 İpucu

    Senelerdir bunun hayalini kuruyordunuz! Artık bir üniversite öğrencisi oldunuz. Üniversite hayatınızın en keyifli yıllarınızı geçirmenizi sağlayabilir. Fakat bir üniversite öğrencisi olmanın bazı zorlukları da olabilir. Bu zorlukların üstesinden gelmeniz için bazı önerilerimizi bu yazıda bulabilirsiniz.

1. Keşfedin

    Yeni bir yer öğrenmenin en iyi yollarından biri, orada kaybolmaktır. Başka türlü asla bulunamayacağınız yerleri görürsünüz ve hatta bazen yön sormak zorunda kalırsınız. Çok fazla insan kampüsünü keşfedemeden üniversiteden mezun oluyor.

2. Yeni İnsanlarla Tanışın

    İyi bir üniversite deneyiminin anahtarlarından biri yeni arkadaşlar edinmektir. Üniversitedeyken olabildiğince çok insanla tanışmayı bir öncelik haline getirin. Emin olun ki pişman olmayacaksınız, birlikte yapacağınız her şey mükemmel bir anı haline gelecek.

3. Danışmanınızla İletişimde Kalın

    Çoğu okulda her öğrenciye akademik konular için görüşebilecekleri bir danışman atanır. Bu kişiyle erken tanışmak için zaman ayırmaya değer. Kısa bir toplantı planlayın ve akademik yaşamla ilgili aklınıza gelebilecek tüm soruları sorun. 

4. İlgi Alanlarınızı Keşfedin

Üniversite, tutkularınızı takip etmek için harika bir zamandır. Sadece mezun olmak için almanız gerekenler değil, sizin için ilginç olan konularda dersler alın. Neyin ilginizi çekeceğini ve ömür boyu bağlılık haline geleceğini asla bilemezsiniz. Şimdi birçok yeni şeyi denemek için harika bir zaman.

5. Stresi Yönetin

Üniversitede dersleri ve diğer tüm yeni şeylerle dengelemek zor olabilir, bu nedenle stresi yönetmeye öncelik verdiğinizden emin olun. Herkesin stres yönetimi farklıdır, kimileri arkadaşlarıyla dışarıda vakit geçirmeyi sever kimileri ise yatak odasında kitap okuyarak. 

6. Ders Kitaplarından Tasarruf Edin

    Ortalama bir üniversite öğrencisi ders kitaplarına yılda 1000 liradan fazla harcıyor, bu kitapların çoğu birkaç aylık kullanımdan sonra unutuluyor veya ikinci el mağazasına gönderiliyor. Yeni bir kitap yerine geçen dönem dersi almış bir öğrenciden kullanılmış bir kitap satın almayı düşünün.

7. Faaliyetlere Katılın

    Stresi yenmenin, insanlarla tanışmanın ve burada listelediğimiz diğer ipuçlarından bazılarını gerçekleştirmenin en iyi yollarından biri öğrenci etkinliklerine katılmaktır. Spor, sosyal gruplar, üniversitede herkes için ilgi çekici aktiviteler vardır.

8. Kampüste Bir İş Bulun

    Kampüs içi işler harikadır çünkü esnek olma eğilimindedirler, hiçbir yere gitmek zorunda değilsiniz ve istihdam becerilerinizi geliştirebilirsiniz.  Zamandan tasarruf etmenin ve biraz para kazanmanın harika bir yolu. Üniversitelerde çoğu yalnızca öğrencilere açık olan iş fırsatları listelerini yayınlar. Ara sıra bu listeleri inceleyin ve ilginizi çeken seçenekleri keşfedin.