Çalışmak İçin En İyi Zaman

Çalışmak İçin En İyi Zaman

    Çalışmak için en uygun zaman nedir? Gece mi yoksa gündüz mü ders çalışmak daha mı iyi?

    Herkes ders çalışmak için en iyi zamanın ne olduğunu bildiğini düşünür ancak gerçek şu ki her insan farklıdır ve bilimsel açıdan net bir kazanan yoktur. Her iki taraf için de nesnel nedenler ile bu soruya cevap verdik. 

Gündüz Çalışmanın 4 Faydası

1. İyi bir gece uykusundan sonra muhtemelen daha fazla enerjiniz olacak ve ertesi gün konsantre olmanız daha kolay olacaktır.

2. Toplum gündüzleri aktif olmak ve geceleri uyumak etrafında yapılandırılmıştır, bu yüzden bu normu takip ederek kütüphaneye gidebilmek veya bir arkadaşınızla kahve içerken ders çalışmanın inkar edilemez faydaları vardır.

3. Çoğu insanla gün içinde iletişim kurulabilir, bu nedenle herhangi bir sorunuz olursa gün içinde arkadaşlarınız veya öğretmenlerinizle iletişim kurmak daha kolaydır .

4. Gözleriniz için doğal ışık daha iyidir, yapay ışık gözlerimize zarar verir ve doğal uyku ritmimizi etkileyebilir.

Gece Çalışmanın 4 Faydası

1. İnsanlar gün içinde daha aktif, daha gürültülü ve daha yoğundur. Geceleri sadece siz olacağınızdan dolayı huzur ve sessizlik içinde çalışabilirsiniz .

2. Geç saatlere kadar açık olan bir kütüphaneye yakın yaşıyorsanız, çalışmak istediğinizde kütüphanenin neredeyse boş olduğunu fark edeceksiniz .

3. Geceleri gündüze göre daha az dikkat dağıtıcı olur. Arkadaşlarınızın çoğu uyuyor ve sosyal medya hesaplarınız daha az aktif olacak.

4. Her şeyin geceleri farklı göründüğü doğrudur. Gece, yaratıcılığınızı artırabilir ve kavramları farklı şekilde görmenize yardımcı olabilir.

    Bu seçeneklerin her birinin çalışmak için en iyi zaman olmasının muhtemelen daha fazla nedeni vardır. Ancak, sonuçta hepsinin kişisel tercihlerinize bağlı olduğunu unutmamak önemlidir. Ne yazık ki, gerçekten objektif bir çalışmak için en iyi zaman yok! Her şey kişiliğinize, ne çalıştığınıza, kaynaklarınıza, zaman yönetiminize ve doğal uyku döngünüze bağlıdır.

Gece Çalışmaları İçin 4 İpucu

1. Bir Rutin Oluşturun:  

    Eğer gece çalışmaya karar verirseniz bir çalışma rutini oluşturun. Bu şekilde vücudunuz buna alışacak ve mümkün olan en iyi çalışma performansını elde edebileceksiniz 

2. Dinlenme: 

    Eğer geceleri çalışırsanız, bu daha az uyumanız gerektiği anlamına gelmez. Dinlenmiş bir zihin, başarılı bir çalışmanın anahtarıdır bu nedenle gün içinde uykunuzu ihmal etmediğinizden emin olun.

3. Zaman Yönetimi: 

    Gece çalışırken zamanı kaybetmek kolaydır. Bu, ne zaman mola vereceğinizi özetleyen bir çalışma zaman çizelgesi oluşturun. Çalışırken her 50 dakikada bir, 5 ila 10 dakika ara vermeniz önerilir. Ayrıca bol su içtiğinizden emin olun.

4. Müzik:  

    Yukarıda belirtildiği gibi, gece çalışmanın faydalarından biri de yaratıcılık seviyelerinizin artmasıdır. Yaratıcılığınızı teşvik etmek için iyi bir fikir, size ilham veren ve motive eden müzikleri dinlerken çalışmaktır .