Biyoloji Dersinde Başarılı Olmanın Sırları

Biyoloji Dersinde Başarılı Olmanın Sırları

    Biyolojide başarılı olmak için temel kavramları anlamak önemlidir. Biyoloji ile ilgili kelimeleri öğrenmek ve çeşitli materyallerle çalışmak, biyolojiyi daha iyi anlamanın ve her sınava hazır olmanın en iyi yoludur. Bu yazımızda biyolojide başarılı olmanız için çalışma sırlarından bahsedeceğiz.

1. Biyolojiye karşı olumlu bir tutum sergilemek.

    Biyoloji karmaşık olabilir, ancak ne okuduğunuzu düşünmek için geri adım atmadığınızda çok ilginçtir. Doğru tutuma sahip olmak, çalışmayı daha eğlenceli hale getirebilir. 

2. Karmaşık kelimeleri köklerine ayırın. 

    Biyoloji kelime dağarcığını karmaşık ve hecelemesi zor bulabilirsiniz. Bununla birlikte, bu konudaki çoğu kelime Latince gelir ve bir ön ek ve son ek vardır. Terimleri oluşturan önekleri ve sonekleri bilmek zor kelimeleri hecelemenize ve anlamlarını kavramanıza yardımcı olabilir. Örneğin, "glikoz" kelimesi iki kısma ayrılabilir, "glu" tatlı anlamına gelir ve "-oz" şeker anlamına gelir. "-Ose" şeker anlamına geldiğinden, maltoz, sükroz ve laktozun da şeker olduğunu bilirsiniz.

3. Kelimeler İçin Flashcard Yapma

    Flash kartlar, biyolojide karşılaşacağınız birçok kelimenin anlamlarını öğrenmenin en iyi yollarından biridir. Onları yanınızda taşıyabilir ve istediğiniz zaman inceleyebilirsiniz. Okula giderken arabada flash kartlarınızı çevirmek için harika bir zaman. 

4. Dersten Önce Ders Kitabını Okuyun

    Biyoloji, sınıfta olduğunuz kısa sürede öğrenilebilen bir konu değildir. Sınıfta ele alınmadan önce materyali okumak size kavramlar hakkında bir fikir verecektir ve ne olacağını öğreneceksiniz. Metin size konuları tanıtacak ve okumaya dayalı sorular sormaya hazırlanırsanız sınıftan çok daha fazlasını alacaksınız.

5. Her Bölümün Sonundaki Soruları Cevaplayın

    Biyoloji ders kitaplarının her bölümün sonunda konularda öğrenmeniz gereken kavramları pekiştiren değerlendirme soruları bulunur. Soruları yanıtlamayı deneyin ve kaç tanesini cevaplayabileceğinizi görün. Cevaplanması zor soruları not edin. Bu konularla ilgili notlarınızı tekrar okuyun. 

6. Özellikle Biyoloji Okumak İçin Zaman Ayırın

     Biyoloji birçok öğrenci için zor olabileceğinden başarılı olmak için zaman ayırmalısınız. Biyoloji için her gece biraz vakit ayırırsanız sık çalışma alışkanlığı kazanırsınız. Daha sonra sınav için kaygılanmadığınızı gördüğünüz zaman kendinize teşekkür edeceksiniz, çünkü bu süre boyunca her konuyu gözden geçireceksiniz.