Analitik Beceriler ile Özgeçmişinizi Güçlendirecek 10 Önemli Yol

Analitik Beceriler ile Özgeçmişinizi Güçlendirecek 10 Önemli Yol

    Analitik beceri, bir kişi hakkında çok şey söyler. Özellikle, hangi pozisyonda olursanız olun, bir işveren için çok çekici bir kavramdır. Verileri analiz etme ve bilgiye dayalı tavsiyelerde bulunma becerinizi gösterdiğinizde ekibin vazgeçilmez bir parçası olursunuz. En azından, patronunuzun stratejik kararlar verirken sohbete dahil etmek istediği kişi olursunuz. Özgeçmişinizde analitik becerilere sahip olmak, istihdam edilebilirliğinizi artıracak ve kariyerinize daha yüksek bir genel yörünge verecektir.

    Analitik becerileri, potansiyel bir işverene çok aranan bazı kalite özelliklerine sahip olduğunuzu söyleyebilir. İyi bir problem çözücü olan bir adayı kim işe almak istemez ki? İşverenlerin bir adayda aradığı analistlerin 10 özelliğini aşağıda listeledik. Bunlardan herhangi birine sahip olmak özgeçmişinizi ve kariyerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir.

1. Eleştirel Düşünen

    Eleştirel düşünürler bir problemi veya görevi gözlemleyebilir ve ona birden çok yönden yaklaşabilir. Problem hakkında mantıklı düşünme ve bilimsel verilere dayalı akılcı çözümler önerme becerisine sahiptirler. En basit bilgisayar programını bile yazmanın sonsuz sayıda yolu vardır ve bunu verimli ve yaratıcı bir şekilde yapma görevi eleştirel düşünme becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

2. Sorun Çözücü

    İşverenler problem çözmede yetenekli kişilerden hoşlanırlar. Araştırma yapma ve bir sorunun temel nedenini bulma becerisine sahip herkes herhangi bir şirket için büyük bir değer olacaktır. Elbette eleştirel düşünme becerileri burada da devreye giriyor. Bir problemi analiz etme, ona farklı açılardan bakma ve çözümler önerme ve test etme yeteneği, iyi bir analistin becerileridir. Matematik dersleri alarak problem çözme deneyimi kazanın ve bu becerileri özgeçmişinize ekleyin.

3. Fırsat Bulucu

    Analistler müşteri verilerini inceler ve fırsatları ortaya çıkarır. Bir ürün pazarlama stratejisinin neden işe yaradığını öğrenebilirler, böylece aynı taktikler başka yerlerde de uygulanabilir. Bir şirketin stratejik kararlarını yönlendiren verileri sağlarlar. Fırsatları keşfetmek için büyük resmi görme yeteneğine ihtiyacınız var. Şirketi anlamanız, rekabeti bilmeniz, pazarı tanımanız ve noktaları birleştirebilmeniz gerekir. 

4. Geleceği Görme Yeteneği

    Analistler, geleceği tahmin etmek için mevcut piyasa eğilimleri ve veri analizi araçlarıyla birlikte geçmiş verileri kullanır. Bu beceri aynı zamanda karar verme ile el ele gider - sektörlerdeki yöneticileri işe alma konusunda aranan önemli bir beceridir.

5. Optimizer

    Analistler her zaman, verilerden elde edilen içgörülere dayanarak iyileştirme yapmanın yollarını ararlar. Tüm analistlerin iyimser olmasa da, analistin işinin optimizasyon yönünün insanlar olarak onlar üzerinde olumlu bir etkisi olması gerektiği düşünülür.

6. Hikaye Anlatıcı

    Veriler bir hikaye anlatır. İyi bir analist, verileri deşifre edebilir ve izleyicilerinden herkesin açıkça anlayabileceği ilginç ve ilgi çekici bir hikaye oluşturabilir. İyi hikaye anlatma becerilerine sahip olmak, yöneticilere ve müşterilere sunumların çok daha sorunsuz ilerlemesini sağlayarak, bir durumu daha iyi anlamaya ve daha hızlı stratejik eylemlere yol açar.

7. Becerikli

    Veri toplamak , bunu yapmak için veri analitiği araçları ve yöntemleri hakkında güçlü bilgi gerektirir. Analistler, yeni ürünleri araştırarak, çevrimiçi kurslar alarak ve yeni beceriler öğrenerek en son gelişmelerden haberdar olmalıdır .

8. İyi İletişimci

    Tipik bir analistin bir şirket içinde ve dışında birden fazla izleyici kitlesi olacaktır. Veri toplamak için yeni araçları mühendislerle tartışmaktan, deneylerin sonuçlarını üst düzey yöneticilere sunmaya kadar, analist, farklı iç ve dış gruplarla düzenli olarak iletişim kurabilmelidir. 

9. Temel Sorunlara Odaklanma Yeteneği

    Sayıları giderek artan kaynaklardan gelen binlerce veri vardır. Durumunuzla ilgili temel performans göstergelerini belirlemek için metrikleri nasıl gözden geçirirsiniz? Analistlerin önemli olana odaklanma konusunda güçlü bir yeteneği vardır ve bu, herhangi bir çalışan veya ekip üyesi için istenen bir beceridir.

10. Meraklı

    Çocukların gelişmekte olan analistler olduğunu veya analistlerin asla büyümediğini söyleyebilirsiniz. Anahtar kelime olan "Neden?" diye sormayı asla bırakmamaktır. Analistler, soru sorma ve cevapları bulma konusunda iyidirler. Hangi soruların sorulacağını bilmek , işin anlaşılmasını ve her ikisi de herhangi bir işveren için çok çekici olan büyük bir deneyim gerektirir.